Psychoterapie jako spirituální praxe
PhDr. Jan Šikl, Ph.D.
Není současné psychoterapeutické úsilí o vnitřní změnu klienta starým úsilím o proměnu a transformaci? Je vůbec historicky možné rozumět psychoterapeutickému úsilí o změnu, transformaci (léčení) jinak než v „tradičním kontextu“ - jako duchovnímu úsilí o spirituální růst? Jinak než jako duchovní praxi?
Přednáška se pokouší rozpoznat a pojmenovat „Pojmy odjinud“- pojmy, které si psychoterapie „vypůjčila“ z jiného, původnějšího, duchovního kontextu. Touto optikou se autor dívá na „základní“pojmy, jako je: pozornost, přítomnost, bdělost, pamět, svoboda, vztah, i na některé typické pojmy a obsahy psychoterapie, jako je přenos, čin a sen.
Vrací se k psychoanalýze, své základní přístupové škole, a kontextům jejího vzniku. Zkouší pojmenovat důvody, proč psychoanalýza - tato „individualistická vize“ - zůstala v „distanci“ k náboženským obsahům. Také proč se jungovská psychoanalýza (druhá přístupová škola autora) vrací k těmto obsahům a dokončuje tento základní „gestalt“.
Autor jako katolík a psychoanalytik hledá svoji pozici mezi „konzervativním a tradičním“ v psychoterapii i náboženství a inspirací transpersonálního přístupu.
Délka workshopu 60 min.
O přednášejícím:
PhDr. Jan Šikl,Ph.D je psychoterspeciální pedagog, psycholog, psychoterapeut, psychoanalytik, supervizor.
Pracoval v dětských a výchovných ústavech, v RIAPSU Praha, na Linkách důvěry a v krizových centrech. Je členem ČPS, ČIS (Český institut pro supervizi), IPA.
Pracuje jako supervizor a psychoanalytik v soukromé praxi v Praze.