Mgr. Michael Vančura
Studium FFUK obor klinická psychologie ukončil v r.1975. Následně pracoval v psychiatrické léčebně Dobřany a psychiatrické léčebně Horní Beřkovice.
Následoval pracovní úvazek v komunitě pro léčbu neuróz v Lobči a souběžně byl zaměstnán jako externista v manželské poradně v Praze. V roce 1983 nastoupil jako psychoterapeut do Denního socioterapeutického sanatoria pro lidi s psychotickým onemocněním (DSS) při Pražské psychiatrické klinice. Spolu s ostatními zde rozvíjel různé typy psychoterapie pro psychotické pacienty. Zájem se postupně přenesl spíše na prevenci psychiatrické hospitalizace a možnosti využití krizové intervence - potenciálu okamžité pomoci lidem, kteří se dostanou do krize. Výsledkem bylo založení krizového centra RIAPS v roce 1991, kde byl první čtyři roky po jeho založení ředitelem. Jednou z důležitých zkušeností, která mohla být realizována díky lůžkovému oddělení RIAPSU bylo rozpoznání efektivity krátkodobých hospitalizací u lidí procházejících psychospirituální krizí /PK/. Po odchodu z RIAPSU v r. 1998 je psychoterapeutem v soukromé praxi.
Psychoterapeutické výcviky a zkušenosti:
Na počátku 80 let absolvoval v Německu 3 letý výcvik v Ericksonovské hypnoterapii.
V roce 1987 vstoupil do výcviku v holotropním dýchání, který ukončil certifikací v r. 1992.
V průběhu let 1994 až 1998 prošel ve Švýcarsku výcvikem v PBSP /Pesso Boyden Psychomotorická Psychoterapie/.
Od roku 1995 s manželkou Zorou Vančurovou organizovali a později sám vedl nebo se podílel na vedení „studijních skupin rozšířených stavů vědomí", jejichž součástí byli také vision quest, sweatlodge, holotropní dýchání, půst, edukace o PK atd.
Odborná současnost:
Zájem o rozšířené stavy vědomí a o cesty, které k těmto stavům vedou, jej nasměroval k tématu psychospirituální krize a k založení organizace DIABASIS. V této organizaci od jejího počátku v roce 2003 zastává funkci předsedy a současně zde pracuje jako psychoterapeut.
V rámci Diabasis je odpovědný za projekt práce pro studenty FFUK, kterým organizace poskytuje po 4 roky výběrovou přednášku na téma Úvod do transpersonálního myšlení. Dalším projektem je spolupráce s psychiatrickou nemocnicí v Bohnicích a zprostředkování pomoci hospitalizovaným lidem, u nichž je rozpoznán soubor příznaků psychospiritální krize.
Přibližně 14 let informuje v rámci přednášek a seminářů o tématu PK v organizacích jako je např. Remedium, katedra psychologie FFUK a Masarykova universita v Brně, Linky důvěry, Linka bezpečí, PN Bohnice, RIAPS. Na téma PK přednášel také na konferencích, např na Psychosomatické konferenci v Liberci, na Ondřejově atd.
Dlouhodobě plánuje projekt 24 hodinové péče pro lidi kteří procházejí PK, který byl již opakovaně krátkodobě realizován ve světě .